Fajne / košice / pivo / potraviny

10. 10. 2017

Vo Fajnych potravinách nájdete viac ako 200 druhov pív!

Vo Fajnych potravinách nájdete nie len štandardné značky pív, ale aj veľkú ponuku remeselných, či zahraničných špeciálov. Pozrite si stručný výber niektorých z nich…

PADRE CRAFT BREWS

Čoraz známejšia značka remeselných pív, za ktorou stojí košičan Maroš Hajduk.

Rozdiel medzi pivami, ktoré varím a tými bežne dostupnými na trhu je ten, že varím vrchne kvasené pivá a špeciálne druhy týchto pív, ktoré na Slovensku nie sú rozšírené. Ide hlavne o belgický saison a pšeničné pivo amerického typu. To sú chuťovo veľmi charakteristické a výrazné pivá. Pšeničné pivo chutí obilninovo, sviežo a ovocne. Belgický saison zas korenisto, ovocne s kvetinkovou arómou. To všetko sú charakteristiky, ktoré pri bežných typoch piva na Slovensku, čiže ležiakoch, nenájdeme.

 

———————————————————————————

 

KALTENECKER

Chuť objavovať má v Rožňave dlhoročnú tradíciu. História tohto kráľovského mesta je totiž úzko spojená s ťažbou zlata. Ale rožňavské zlato neskrývali iba bane pod mestom. Nemeckí banskí majstri sem totiž priviezli aj remeslo výroby zlatého pivného moku. História rožňavských pivných špeciálov tak siaha až do stredoveku. Roky sa zmenili, no túžba objavovať nepoznané zostala. Preto sme v roku 1997 založili pivovar Kaltenecker. Namiesto prefabrikátov sme ponúkli poctivé remeslo. Namiesto stereotypu pestrosť. Veď každý sme iný, prečo by sme mali piť rovnaké pivo?

———————————————————————————

BREW DOG

Anglická značka, ktorá začala svoju produkciu domácim varením piva v roku 2010 s dvoma zamestnancami a jedným psom. Dnes v Brew Dog UK pracuje vyše 750 zamestnancov a jeden pes ;).

Zo začiatku sme varili malé dávky, naplnili sme fľaše ručne a predávali naše pivá na miestnych trhoch a zo zadnej časti našej dodávky.

Keď sme Brew Dog založili, najväčšou misiou bolo ukázať našu vášeň k skvelým remeselným pivám.

 

 

———————————————————————————

 

MIKKELLER

Dánska značka priamo z Kodane so skvelým príbehom, na ktorého počiatku stojí učiteľ matematiky.

V roku 2006 bol ešte učiteľom matematiky a fyziky, ktorý začal experimentovať s chmeľom, sladom a pšenicou v jeho kuchyni v Dánsku. Dnes Mikkel Borg Bjergsø exportuje z jeho mikro pivovaru do viac ako 40 rozličných krajín sveta a jeho prístup k vareniu piva je považovaný za jeden z najinovatívnejších na svete.

———————————————————————————

LIDENMANS

Dlhoročný podnik založený na rodinnej farme. 

Na našej farme sme potrebovali prácu aj v zime, preto sme začali naše pivovarské aktivity. Ako sa časom náš pivovar vyvinul a prišli jeho prve úspechy, naša poľnohospodárska činnosť sa znížila. Ako povedal Darwin, funkcie vytvárajú orgány. Dnes opäť rozširujeme náš pivovar, aby sme zdieľali lásku našich pív za hranicami. Naozaj sme presvedčení, že charakteristiky našich pív, ktoré sú tak jedinečné, sú veľkým prínosom vo svete, kde je toľko homogénnosti.

———————————————————————————

IKKONA

Čím je náš pivovar zaujímavým, je koncept kočovného varenia piva.  Znamená to, že  pivo sa varí na základe vlastnej receptúry  v rôznych pivovaroch na Slovensku, alebo v zahraničí pod vlastnou značkou IKKONA. Pivovar IKKONA bol založený druhou generáciou rodiny Kovácsovcov a to sestrami Katarínou a Zuzanou Kovácsovou s tým, že jedna z nich riadi firmu, a druhá je zatiaľ na štúdiu pivovarníctva na VŠCHT  v Prahe. Prvé pivá IKKONA sa začali variť v pivovare Steiger a v pivovare Kaltenecker. Pri varení na Slovensku to ale nekončí, keďže máme veľkú ambíciu dostať sa do spolupráce s poprednými pivovarmi a sládkami z celého sveta.

———————————————————————————

Využite Pivný október vo Fajnych potravinách:

Pre ďalšie novinky, fajne akcie a zaujímavé tipy navštívte Facebook Fajnych potravín.