éčka / košice / slovensko / zdravie

19. 2. 2019

Potravinárske farbivá alebo ste si istí, že viete čo jete?

Dostať ich bežne v cukrárenských potrebách, na internete, ba dokonca aj v supermarketoch. Nájdete ich v rôznych formách, cez gélové, práškové, sprejové, tekuté, až po špeciálne profesionálne farbivá do pomôcky airbrush, ktorá vytvára naozaj obdivuhodné efekty. Reč je o potravinárskych farbivách.

Potravinárske farbivá by sme mohli rozdeliť do niekoľkých skupín. Od tých najškodlivejších a naozaj zdraviu nebezpečných po tie prírodné. Medzi tie najškodlivejšie farbivá patria AZO FARBIVÁ, ktoré sa vyrábajú z uhoľného dechtu a ropy a nájdete ich napríklad pod označením :

E102 – Tartrazín (žltej farby)

E104 – Chinolinová žlť

E110 – Žlť SY  – pomarančová žltá

E122 – Azorubin (červená farba)

E124  – Ponceau 4R (červená farba)

E129 – Červeň Allura AC

Tieto farbivá nájdete v detských cukríkoch, nápojoch, žuvačkách, zmrzline a celkovo v cukrovinkách. Ak sa spoliehate na to, že farbivá sú u nás povolené a tak by nemali byť škodlivé, dajte pozor! Pri kontrole rôznych potravín sa viackrát zistilo, že boli použité nadmerné množstvá aditív. Väčšina spotrebiteľov dôveruje výrobcom a tak nerieši zloženie. Veď predsa by nevyrábali potraviny napríklad pre deti, ktoré by boli nevhodné. Tak si poviete, raz za čas sa mi nič nestane ak si dám toto alebo hento a neriešim zloženie. Je dokázané laboratórnym testovaním na myškách, že niektoré z azo farbív, konkrétne E110 a 129 sú karcinogénne. Práve to je dôvod, prečo sme sa rozhodli vo Fajných potravinách spraviť De-éčkovaciu kúru.

 

Ak sa chcete o potravinárskych farbivách dozvedieť viac, celý článok nájdete na blogu Lopez.sk, ktorého autorka pre vás tento krátky prehľad prirpavila.