colavita / fajnepotraviny / olej / olivy

17. 6. 2017

Ako vybrať kvalitný olivový olej?

Extra panenský olivový olej je už na Slovensku dávno známy. Nie však každý vie, ktorý olej je naozaj kvalitný, ako ho spoznať a podľa čoho ho vyberať. Najprv si však poďme priblížiť jeho výrobu.

(Pre ďalšie novinky, chutné recepty a zaujímavé tipy navštívte Facebook Fajnych potravín.)

 

Extra panenský olivový olej sa vyrába lisovaním za studena, znie to veľmi jednoducho, no opak je pravdou. Na výrobu oleja v tejto kvalite sa používajú výhradne olivy bez pridania akýchkoľvek aditív. Ideálne je ak sa využívajú olivy z biologického hospodárstva a po zbere by mali byť spracované do 24 hodín, aby sa predišlo ich znehodnoteniu a tým zníženiu kvality oleja. Najhodnotnejší olej sa získava z prvého zberu olív, ktoré sa zbierajú ručne. Zber prebieha v rozmedzí októbra až decembra. V Taliansku sa robia brigády, kde chodia celé rodiny na zber olív, popri tom sa zabavia, strávia spolu krásne dni a domov si potom odnesú kvalitný olej, ktorý ďalej používajú doma na varenie alebo si ho len tak nakvapkajú na čerstvý chlieb.

 

Proces výroby sa bežne skladá zo 6. fáz

Počas fázy Čistenia, prebieha oddeľovanie olív od znečistenia, hliny, lístkov a konárikov.  Pri fáze Mletia prechádzajú celé už umyté olivy aj s kôstkou do mlynčeka a takto sa získa olivová pasta. Oddelenie molekúl vody od oleja prebieha počas fázy Miešania. Lisovanie, ktoré je ďalšou fázou v procese výroby olivového oleja, prebieha za studena, to znamená do max. 27°C. Po tejto fáze nasleduje Odstreďovanie, kde sa oddelí olivový olej od vody a nečistôt a zo stroja vyteká čistý olivový olej krásne zelenej farby. Ten sa potom zhromažďuje do nádob z ušľachtilej ocele a putuje k Uskladneniu.

 

 

Kontrola kvality olivového oleja nepozostáva len z kontroly farby, chuti a vône, ale aj kontroly kyslosti. Extra panenský olivový olej by mal mať nižší obsah voľných mastných kyselín, a to : 0,8 gr/ liter oleja. Meranie kyslosti sa vykonáva v laboratóriu jednoduchým rozborom.

 

Paradoxne sa kvalitný extra panenský olivový olej získava z nezrelých olív, tie síce obsahujú menej oleja ako zrelé olivy, avšak olej z nich získaný je kvalitnejší. Nezrelé olivy majú zelenú farbu, no dozrievaním menia farbu do hnedo – fialova a v plnej zrelosti sa menia na čiernu.

 

Olivový olej obsahuje zdraviu prospešné mononenasýtené mastné kyseliny. Ideálne je používať extra panenský olivový olej v studenej kuchyni, je však možné využiť ho aj tepelne upravený pri teplote do 180°C.  Využíva sa nie len v kuchyni, ale aj v kozmetike, je vhodný na pokožku aj vlasy.

 

 

 

Ak hľadáte v regáloch a neviete sa rozhodnúť, po ktorom oleji siahnuť, mám pre Vás tip. V obchodoch nájdete vo väčšine mix z olív zozbieraných z EU. Ja osobne však nakupujem olej výhradne len z talianských alebo gréckych olív. Na fľašiach výrobca uvádza 100% italiano alebo podobne. Okrem toho je samozrejme smerodajná aj cena. Kvalitný extra panenský olivový olej nekúpite za 2 eurá. Preto je z môjho pohľadu lepšie ísť po kvalite ako kvantite a radšej siahnuť po menšom balení.

 

Pravidelne som si dávala posielať olej z Talianska, pretože som nachádzala veľakrát v bežne dostupných obchodoch oleje, ktoré neboli také ako sľubovali. Preto ma potešilo, že som natrafila na olej ColaVita, ktorý poznám ešte z Talianska. Je to olej s dlhoročnou tradíciou a stojí za ním talianska rodina Colavita, podľa ktorej olej nesie aj názov. Ich začiatky s výrobou oleja siahajú až do roku 1938. Postupne rokmi tvrdej práce expandovali do celého sveta a dnes je značka ColaVita garanciou výbornej kvality a poctivej práce. Preto je to jeden z olivových olejov, po ktorom som hneď siahla, keď som naň natrafila rovnako aj vo Fajnych potravinách.

 

Článok pre vás pripravila Lopezka / www.lopez.sk

———

Ďalšie novinky, chutné recepty a zaujímavé tipy nájdete na Facebooku Fajnych potravín.